12

Kanada şu anda yaklaşık 600.000 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor – 10 yıl öncekinin üç katı

Kanada’nın uluslararası öğrenci nüfusu, son on yılda üç katına çıkarak 2018’de 570.000 kişiye yükseliyor. 

Kanada, ICEF’e göre şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Avustralya’nın ardından yabancı öğrenciler için dördüncü önde gelen ev ülke olarak yer alıyor. Bu durum covid 19 pandemisi dolayısı ile Kanada lehine değişmiş olabilir. Şu anda bu anlamda kapsamlı bir araştırma bilgisine henüz ulaşabilmiş değiliz.

Kanada’nın daha yüksek sayıda öğrenci kabul etmesinin nedenlerinden biri de uluslararası öğrencilerin küresel çapta patlamasından kaynaklanıyor. UNESCO, 2000’deki iki milyon, 2017’de 5,3 milyon  uluslararası öğrenci varlığından bahsediyor. Tahminler 2021 itibariyle bu sayının 7 milyon civarında olacağı öngörülmektedir.

Konsensüs, bu rakamın gelişmekte olan piyasalardaki orta sınıf nüfusunun büyümesi nedeniyle artmaya devam edeceği ve bu da uluslararası öğrencilerdeki ani artışa neden olacağı yönünde.

31 Aralık’ta geçerli bir izinle Kanada’da çalışma izni sahipleri 2018 

Neden Kanada’yı seçmelisiniz?

Kanada şu anda düşük dolar kuru nedeniyle cazip. Uluslararası öğrenci harçları Kanadalı öğrenciler tarafından ödenen harç ücretinden daha yüksek olsa da, Amerikan doları, İngiliz sterlini ve Euro gibi harç ve yaşam masraflarını ödemeye kıyasla küresel olarak oldukça cazip.

Kanada Uluslararası Eğitim Bürosu’na (CBIE) göre, uluslararası öğrencilerin Kanada’ya gelmelerinin ana nedeni, Kanada’nın üniversiteleri ve kolejleri tarafından sağlanan kaliteli eğitimdir.

İkinci önemli faktör, Kanada’nın yeni gelenlere karşı açık ve misafirperver bir toplum olarak tanınmasıdır. Bu, diğer batı ülkelerindeki göçmen karşıtı duyarlılığın yükseldiği bu zamanlarda Kanada’ya önemli bir avantaj sağlıyor.

Kanada’nın avantajı, uluslararası öğrencilere sunduğu kapsamlı eğitim-çalışma-göçmenlik paketinden de kaynaklanmaktadır.

Diğer ülkelerden farklı olarak Kanada, uluslararası öğrencilerin eğitimleri sırasında yarı zamanlı çalışmalarına izin verir, böylece finansal olarak kendilerini destekleyebilirler.

Kanada eğitimlerini tamamladıktan sonra, Kanada’da  kalmalarını ve üç yıla kadar tam zamanlı istihdam fırsatlarını takip etmelerini sağlayan Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni (PGWP) almaya hak kazanırlar  .

Kanada’ya yerleşmek isteyen uluslararası öğrencilere, federal Ekspres Giriş sistemi aracılığıyla ekstra puan verilir   ve ayrıca kendilerine sunulan çok sayıda il göç yolu vardır.

Bu rekabetçi paket birçok açıdan mantıklıdır:

  1. Yaşlanan nüfusu ve düşük doğum oranı nedeniyle Kanada’nın göçmenlere ihtiyacı var. Kanada İstatistikleri araştırması, göçmen olan uluslararası öğrencilerin genç olduklarından, iyi eğitimli olduklarından, Kanadalı iş deneyimine sahip olduklarından ve akıcı bir şekilde İngilizce ve / veya Fransızca konuştuklarından dolayı işgücü piyasasında başarılı olduklarını göstermektedir. Araştırmalar, Kanada’daki uluslararası öğrencilerin yarısının sonunda ülkede bir hayat kurmayı umduğunu gösteriyor.
  2. Kanada’nın uluslararası öğrencilere yaklaşımı, daha küçük topluluklara fayda sağlayabileceklerini kabul ediyor. Halihazırda daha küçük bir toplulukta yaşayan uluslararası öğrenciler orada bağlantılar kurar ve toplumla bağı olmayan bireylere göre kalma olasılıkları daha yüksektir.

Kanada’daki eğitim seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin

Önümüzdeki yıllarda neler beklenir

Kanada’nın uluslararası öğrenci nüfusu, yukarıda belirtilen nedenler ve demografik faktörler nedeniyle artmaya devam etmelidir.

Kanada’nın üniversiteleri ve kolejleri (18-24 yaşları arasındaki Kanadalılar) için yeni öğrencilerin ana demografik grubu, ülkenin düşük doğum oranı nedeniyle azalmıştır. Bu, Kanada eğitim kurumlarının faaliyetlerini sürdürmek için uluslararası öğrencilere güvenmeye devam edeceği anlamına geliyor.

Dikkat edilmesi gereken bir şey, Kanada’nın uluslararası öğrenci kaynağı ülkelerini çeşitlendirmede daha başarılı olup olmayacağıdır.

Şu anda, uluslararası öğrencilerin yüzde 54’ü Hindistan ve Çin’den geliyor. (Bkz. Tablo 1). Çeşitlendirme önemlidir çünkü Kanada’nın dünyanın geri kalanıyla ekonomik ve sosyal bağlar kurmasına yardımcı olur. Ayrıca, daha fazla Hintli ve Çinli öğrencinin gelecekte evde kalmayı veya bunun yerine başka ülkelerde okumayı seçmesi durumunda Kanada üniversiteleri ve kolejleri için riski azaltır.

Federal hükümetin 2019-2024 için yeni uluslararası eğitim stratejisi, 11 öncelikli ülkeden daha fazla uluslararası öğrenciyi ağırlamayı amaçlamaktadır. (Bkz. Tablo 2).

2018’de bu ülkelerden yaklaşık 60.000 kişi Kanada’da eğitimlerine devam etmeye başladı. Bu öğrenciler, tüm yeni uluslararası öğrencilerin yüzde 16’sını oluşturdu – son yıllarda sabit kalan bir rakam.

Tablo 1: Yıllık izne göre çalışma izni sahipleri yürürlüğe girdi (ilk 15 kaynak ülke)

Tablo 2: Yıllık izne göre çalışma izni sahipleri yürürlüğe girdi, (11 öncelikli ülke, Kanada’nın Uluslararası Eğitim Stratejisi 2019-2024)

Uluslararası öğrenci alımının artması, kendilerine sunulan çok sayıda göçmenlik yolu nedeniyle daha kalıcı ikamet edenler haline gelmesine neden olacaktır. 2018 yılında, Ekspres Giriş yoluyla daimi ikamet başvurusu için federal bir davetiye alan yaklaşık 90.000 kişinin yüzde 25’i eski uluslararası öğrencilerdi.

Uluslararası öğrencilerin ekonomik etkisi de büyümeye devam edecek. Federal hükümet, uluslararası öğrencilerin ekonomiye yaklaşık 22 milyar dolar katkıda bulunduğunu ve 2018’de 170.000 işi desteklediğini tahmin ediyor.

Öte yandan Kanada, yükselen alımına henüz tam olarak uyum sağlamadı. Üniversiteler ve kolejler, uluslararası öğrencilerin çeşitli ihtiyaçlarına göre hazırlanmış eğitim ve yerleşim desteği sağlamak için zaman zaman mücadele etmişlerdir.

Göçmenlik politikaları da gecikti. Federal ve eyalet politikalarının uluslararası öğrencilere öncelik vermeye başlamasından önce çok sayıda reform yapıldı. Federal ve bölgesel yerleşim destekleri, çoğu göçmen olmasına rağmen uluslararası öğrencileri tam olarak kapsamamaktadır.

Eksikliklerine rağmen, Kanada’nın uluslararası öğrenci hikayesi ağırlıklı olarak olumludur. Daha yüksek alım sadece ülke ekonomisine ve öğrencilerin kendilerine fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Kanada’nın dünyanın geri kalanıyla sosyal bağlarını güçlendirmeye de yardımcı olur. Birçok uluslararası öğrenci, yarının iş, hükümet ve sosyal sektör liderleri olmak için evlerine dönecek.

Kanada’da geçirdikleri zamanları hatırladıkları için, on yıllar boyunca gayri resmi Kanada elçileri olarak hizmet etmeye devam edecekler.