Kanada çalışma izni nedir? PGWP Nedir ?

1534
Kanada çalışma izni nedir? PGWP Nedir ?

Kanada çalışma izni

Kanada’da Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programı (PGWP)

Kanada çalışma izni yada PGWP, katılımcı bir Kanada üniversitesinde / kolejinde eğitim görmüş yüksek lisans öğrencilerinin Kanada’da iş deneyimi kazanmalarına olanak tanır. PGWP aracılığıyla kazanılan iş deneyimi, nihayetinde öğrencilerin Kanada Deneyim Sınıfı (CEC) aracılığıyla Kanada’da kalıcı ikamet hakkı kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Süre – Mezuniyet sonrası çalışma izni, öğrencinin eğitim süresinden daha uzun süre geçerli olamaz. Örneğin, lisansüstü kursunuz iki yıl sürdüyse, size verilen çalışma izni de iki yıl olacaktır.

Çalışma programı en az sekiz ay uzunluğunda olmalıdır.

Kanada’da Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Başvurusu

Üniversitenizden / kolejinizden akademik programınızı tamamladığınızı ve geçtiğinizi belirten yazılı onay aldıktan sonra 90 gün içinde çalışma izni başvurusunda bulunmalısınız.
Okulunuzdan yada yetkili bir danışmanlık ofisinden başvuru paketini alın ve doldurmanız gereken formları doldurun.

Kanada için çalışma izni sahibi ücretini ve Standart Çalışma İzni ücretini Kanada doları ( CAD $) birimi cinsinden online veya nakit olarak ödemelisiniz .

Çoğu Kanada üniversitesinde, iş bulmanıza ve görüşmelere hazırlanmanıza yardımcı olan Kariyer Hizmetleri Merkezi adında bir birim vardır. Kampüs içi işe alım her zaman öğrenci ilgisine göre yönlendirilir. Üniversite aracılığıyla işe alım yapan şirketler doğrudan iş teklifinde bulunmazlar. Sundukları teklif genellikle bir staj teklifidir. Şirketler sizi tam zamanlı işe almadan önce birkaç ay çalışmanızı görmek isterler. Bu aşamaya geldiğiniz de özelikle Staj sürecinde çok titiz bir çalışma yapmalısınız. Bol şanslar 🙂