İngiltere Eğitim Sistemi

55
İngiltere Eğitim Sistemi

İngiltere Eğitim Sistemi

İngiltere eğitim sistemi nasıldır?

Birleşik Krallık’taki eğitim sistemi dört ana bölüme ayrılmıştır: ilköğretim, orta öğretim, ileri eğitim ve yüksek öğretim. Birleşik Krallık’taki çocukların yasal olarak, yaklaşık 5 yaşından 16 yaşına kadar olan ilk ve orta öğretime gitmeleri gerekmektedir.

Birleşik Krallık’taki eğitim sistemi de aşağıdaki gibi ayrılan “kilit aşamalara” ayrılmıştır:

  • Aşama 1: 5-7 yaş arası
  • Aşama 2: 7-11 yaş arası
  • Aşama 3: 11 ila 14 yaş arası
  • Aşama 4: 14 – 16 yaş arası

Genel olarak 1. ve 2. ana aşamalar ilkokulda gerçekleştirilecek ve 11 yaşında bir öğrenci ortaokula geçecek ve 3. ve 4. ana aşamaları bitirecektir.

Öğrenciler her aşamanın sonunda değerlendirilir. En önemli değerlendirme, 16 yaşında öğrenciler GCSE veya Genel Orta Öğretim Sertifikalarını sürdürürken yapılır. Öğrenciler GCSE’lerini tamamladıktan sonra, ileri eğitime ve ardından potansiyel yüksek öğretime geçme veya okulu bitirip çalışma dünyasına girme seçeneğine sahip olurlar.

Birleşik Krallık’ taki eğitim sistemine genel bakışımız beş ana bölüme ayrılmıştır:

İlköğretim

İlköğretim, Birleşik Krallık’ta 5 yaşında başlar ve 11 yaşına kadar devam eder ve Birleşik Krallık eğitim sistemi altında birinci ve ikinci temel aşamaları kapsar. İlköğretim hakkında daha fazla bilgi için lütfen British Council sayfasını ziyaret edin .

Orta öğretim

11 ila 16 yaşları arasında, öğrenciler üçüncü ve dördüncü temel aşamalar için ortaokula girecek ve GCSE’leri almaya doğru ilerleyecek – Birleşik Krallık’taki orta öğretim ve bunun neleri içereceği hakkında daha fazla bilgi edinin. Birleşik Krallık’ta ilk ve orta öğretim zorunludur; 16 yaşından sonra eğitim isteğe bağlıdır.

İleri eğitim

Bir öğrenci orta öğretimi bitirdikten sonra, A-Seviyelerini, GNVQ’larını, BTEC’lerini veya diğer niteliklerini almak için ileri eğitime genişletme seçeneğine sahiptir. Koleje veya üniversiteye gitmeyi planlayan Birleşik Krallık öğrencileri ileri eğitimi tamamlamalıdır.

Yüksek öğretim

Muhtemelen bu sitedeki en önemli konu alanı, bu Birleşik Krallık’taki yüksek öğretim sistemi ve uluslararası öğrenciler için nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi veriyor. Çoğu uluslararası öğrenci, kendi ülkelerinin Birleşik Krallık’taki “ileri eğitim” e eşdeğerini tamamladıktan sonra, doğrudan Birleşik Krallık yüksek öğretim sistemine girecektir.

Giriş koşulları

Birleşik Krallık’taki her eğitim seviyesinin, bu seviyeye giriş yapabilmek için yerine getirilmesi gereken çeşitli gereksinimleri vardır – Birleşik Krallık için eğitime giriş koşulları hakkında daha fazla bilgi edinin.

UK Derecesi Çevrimiçi

Çevrimiçi programların popülerliği artarken, bu, birinci sınıf çevrimiçi programların kullanılabilirliğinin de artmakta olduğu anlamına geliyor. Birleşik Krallık’a taşınmak zorunda kalmadan Birleşik Krallık akredite bir derece almak istiyorsanız, çevrimiçi çalışmayı seçmek sizin için iyi bir seçenektir. Çevrimiçi olarak Birleşik Krallık’ta akredite bir derece almak, çalışmalarınızı programınıza uydurmanıza ve çeşitli en iyi programlara erişirken seyahat maliyetlerinden tasarruf etmenize olanak tanır.

İngiltere eğitim danışmanlığı

İngiltere üniversiteleri, İngiltere dil okulları ve diğer yurtdışı eğitim danışmanlığı programlarımız hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Tel : 0 212 261 28 88