Polonya’da Üniversite Eğitimi

1043
Polonya’da Üniversite Eğitimi

Polonya'da Üniversite Eğitimi

Neden Polonya’da Üniversite Okumalısınız?

Polonya’da üniversite eğitimi için cevaplar arıyorsanız doğru sayfadasınız. Kuzey Avrupa ovasının merkezinde yer alan Polonya, Doğu ve Batı Avrupa’nın coğrafi ve kültürel kavşağı rolünde bir ülkedir. Bugün Polonya, eski Doğu Avrupa devletlerinin en büyüğü ve Avrupa Birliği’nin en kalabalık yeni üyelerinden biri kabul edilir. Doğu Avrupa kültürünü , AB’ye üye olduktan sonra sıkı sıkıya sürdüren ülkelerden birdir.

Polonya Eğitim Sistemi

Polonya’nın eğitim sistemi Orta Çağ’a kadar uzanıyor. Örneğin Jagiellon Üniversitesi 14. yüzyılda kurulmuştur ve bugün Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. Polonya’da, çoğu lisans düzeyinde olmak üzere 400’den fazla İngilizce kurs bulunmaktadır.

Polonya, Jagiellonian Üniversitesi ve Varşova Üniversitesi dahil olmak üzere birçok saygın üniversiteye sahiptir. Varşova Üniversitesi, Massachusetts Institute of Technology (MIT) gibi saygın Amerikan üniversitelerinden daha iyi performans gösteren Top Coder uluslararası BT sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Polonya’daki yüksek öğretim kurumlarının sayısı son on yılda dört katına çıkarken, öğrenci sayısı beş kat arttı.

Son 8 yıldır Türk öğrenciler için Polonya üniversiteleri oldukça cazip görünüyor. Polonya’da üniversite eğitimi almak için herhangi bir sınav şartı bulunmuyor. Lise diplomanız üniversite başvurusu yapmak için yeterli görünmektedir. Yani sınavsız ünivesite eğitimi almak istiyorsanız Polonya doğru ülkedir.

Özellikle Polonya’daki tıp fakülteleri, giderek artan sayıda uluslararası öğrencinin ilgisini çekiyor. Kendi ülkelerinde tıp programına giremeyen birçok uluslararası öğrenci bunun yerine Polonya’da tıp okumayı tercih ediyor. Bu kurslar İngilizce olarak öğretilse de, Lehçe konuşma becerilerinin, öğrenciler hastalarla konsültasyona başladıklarında programın sonunda gerekli hale gelmesi muhtemeldir.

Polonya’nın önde gelen üniversiteleri , tıp, mühendislik, beşeri bilimler, işletme ve finans dahil olmak üzere İngilizce olarak öğretilen yüksek kaliteli programlar sunmaktadır.

Öğrenim ve Yaşam Maliyeti

Diğer birçok AB ülkesinde olduğu gibi, Polonya da AB öğrencilerine ucuz ve bazen ücretsiz eğitim sunmaktadır. Örneğin, Varşova Üniversitesi’nde sunulan İngilizce dil kursları yıllık 1.300 £ ile 2.500 £ arasındadır. Tabii ki Polonya’daki çoğunluğun maliyeti, yılda yaklaşık 10.000 £ olan tıbbi kurslar hariç, İngiltere’dekinden önemli ölçüde daha düşüktür.

Ek olarak, Polonya’da yaşamanın maliyeti Batı veya Kuzey Avrupa’dakinden çok daha düşüktür, bu da Polonya’da bir üniversite eğitiminin toplam maliyetinin Avrupa’nın diğer yerlerine göre önemli ölçüde daha az olduğu anlamına gelir.

Örneğin

  • Aylık öğrenci otobüs bileti: 9 £
  • Bir bardak yerli bira: 1,20 £
  • Bir kilogram peynir: 4 £
  • Somun ekmek: 0,50 £
  • Paket kebap: 1,50 £
  • Ucuz bir restoranda yemek: 3,80 £

Polonya’daki düşük yaşam maliyeti, ülkeyi belirli bir bütçeyle yaşayan uluslararası öğrenciler için en iyi eğitim yerlerinden biri haline getiriyor.

Polonya’da Konaklama

Polonya’daki üniversitelerin çoğu, bir tür öğrenci konaklama olanağı sağlar. Bununla birlikte, düşük maliyet nedeniyle – paylaşılan bir oda için ayda £ 80 kadardır – bu tür konaklama talepleri yüksek. Üniversitede konaklama yapmakla ilgileniyorsanız, kabul mektubunuzu alır almaz üniversitenizle iletişime geçmelisiniz. Polonya’daki birçok öğrenci, konuma bağlı olarak aylık £ 100 – £ 200 arasında değişen maliyetlerle paylaşımlı apartmanlarda veya evlerde yaşamayı seçer.

Polonya’da çalışmak

AB / AEA ülkelerinin vatandaşı olan uluslararası öğrenciler, çalışma izni olmadan Polonya’da çalışma hakkına sahiptir. Polonya’da Lehçe bilmeden oldukça zordur. İş bulsanız bile, ücretler düşük ve öğrenci işleri genellikle saat başına yaklaşık 2 sterlin kadar. Bu nedenle, birçok uluslararası öğrenci çalışmak için yaz tatillerinde ülkelerine dönmeyi tercih etmektedir.

Polonya Eğitim Danışmanlığı

Polonya’da üniversite eğitimi , Polonya’da eğitim, Polonya üniversiteleri ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz. Tel: 0 212 261 28 88